Statut

STATUT
FUNDACJI POD JABŁONIĄ

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

§ 1

Fundacja pod nazwą FUNDACJA POD JABŁONIĄ. zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez Agatę Kabzę-Papuga zwanego dalej fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Agnieszkę Ogórek w Kancelarii Notarialnej w Mińsku Mazowieckim, ul. Zygmunta Kazikowskiego 12 lok. U3 w dniu 09.03.2022 działa na podstawie przepisów prawa polskiego oraz niniejszego
statutu.

 

§ 2.

  1. Fundacja ma osobowość prawną.
  2. Siedzibą Fundacji jest miasto Warszawa.
  3. Ministrem właściwym w sprawach fundacji jest Minister Rady i Polityki Społecznej, Minister Edukacji i Nauki, Minister Zdrowia.

 

§ 3.

  1. Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
  2. Fundacja działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów Fundacji.
  3. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
  4. Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.
  5. Fundacja używa pieczęci z nazwą Fundacji. Fundacja może posiadać znak graficzny i odznakę.
  6. Fundacja może tworzyć filie i oddziały, a także przystępować do spółek i stowarzyszeń.
  7. Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe oraz inne odznaczenia i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, zasłużonym dla fundacji.

 

 

CELE I ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI

§ 4.

 

Celami fundacji są

  1. Udzielanie wszechstronnej pomocy osobom starszym, uchodźcom, osobom z zaburzeniami psychicznymi i uzależnieniami, jak również osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym i osobom w trudnej sytuacji materialnej i ich opiekunom.
  2. Dożywianie seniorów, uchodźców, dzieci i najuboższych oraz współpraca z organizacjami w celu dystrybucji żywności.
  3. Wsparcie i edukowanie w zakresie opieki nad seniorami, uchodźcami oraz osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
  4. Promowanie ochrony zdrowia i upowszechnianie profilaktyki zdrowotnej.
  5. Aktywizacja i partycypacja społeczna seniorów, uchodźców, osób wykluczonych społecznie i w trudnej sytuacji materialnej.
  6. Edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych, stymulowanie oraz wspieranie rozwoju psychicznego, fizycznego, społecznego.
  7. Popularyzowania nauki i edukacji. Rozwijania zainteresowania nauką jako obszaru atrakcyjnych poszukiwań i przeżyć.
  8. Podnoszenia poziomu wykształcenia dzieci i młodzieży, zwłaszcza z obszarów wiejskich, miejsko-wiejskich i małych miast. Tworzenie i wyrównywania szans edukacyjnych, możliwości rozwoju i samorealizacji.
  9. Popularyzowania idei kształcenia przez całe życie.
  10. Wspieranie i podnoszenie kompetencji osób działających w zakresie edukacji i aktywizacji społecznej dzieci i młodzieży i dorosłych.
  11. Promowanie, integrowanie i wspieranie instytucji rodziny.
  12. Integracja rodzin w zakresie zapobiegania uzależnieniom i innym dysfunkcjom.
  13. Integracja międzypokoleniowa i międzykulturowa.
  14. Zwiększanie integracji społecznej i zawodowej osób starszych, uchodźców, osób z zaburzeniami psychicznymi, z uzależnieniami, osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  15. Tworzenie sprzyjających warunków dla funkcjonowania osób starszych, z zaburzeniami psychicznymi, z uzależnieniami, niepełnosprawnych, uchodźców oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  16. Inicjowanie i realizowanie działań zmierzających do poprawy sytuacji osób starszych z zaburzeniami psychicznymi, z uzależnieniami, niepełnosprawnych, uchodźców z oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  17. Organizowanie form wsparcia dla osób starszych, uchodźców, osób z zaburzeniami psychicznymi, z uzależnieniami, niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, z członkami ich rodzin oraz pomoc i poradnictwo w opiece.
  18. Edukacja społeczna i zawodowa oparta na zasadach integracji.
  19. Przeciwdziałanie istniejącemu powszechnie w społeczeństwie dystansowi w stosunku do osób starszych, uchodźców, osób niepełnosprawnych, z zaburzeniami psychicznymi oraz przybliżenie społeczeństwu rzeczywistego obrazu tych osób i ich problemów.
  20. Promowanie i organizowanie form terapeutycznych korzystnych dla osób starszych, dzieci i młodzieży, uchodźców i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  21. Wspieranie i podnoszenie kompetencji osób działających na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych, uchodźców, osób z zaburzeniami psychicznymi, z uzależnieniami, niepełnosprawnych, oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  22. Prowadzenie działań profilaktycznych w zakresie występujących zjawisk patologii społecznej dotyczących używania i nadużywania substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, leków)oraz terapii uzależnień.
  23. Działania na rzecz ekologii oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego;
  24. Wspieranie i koordynowanie inicjatyw obywatelskich zmierzających do realizacji konstytucyjnej zasady zrównoważonego rozwoju, przygotowywania i realizacji planów rozwoju infrastruktury i gospodarki.
  25. Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, w tym m.in. działanie na rzecz pomocy doradczej i szkoleniowej oraz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, działania na rzecz mniejszości narodowych i uchodźców.
  26. Działania na rzecz podtrzymywania tradycji kulturowo-narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
  27. Nauka, edukacja, oświata, wychowanie, kultura, sztuka i ochrona dóbr kultury i tradycji.
  28. Działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia.
  29. Działania wspomagające rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości, w tym m. in. rozwijanie świadomości ekonomicznej i popieranie przedsiębiorczości zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.
  30. Krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym m. in. działania wspierające rozwój turystyki.
  31. Upowszechnianie i ochronę praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn oraz osób starszych, niepełnosprawnych i uchodźców.
  32. Promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem, uchodźców, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, oraz rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji.
  33. Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji, w tym m. in. działania na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i szerzenia tolerancji.
  34. Promocja i organizacja działalności charytatywnej i wolontariatu.
  35. Organizowanie punktów informacyjnych i konsultacyjnych oraz budowanie sieci oparcia społecznego, a także przeciwdziałanie marginalizacji grup zagrożonych wykluczeniem społecznym bez podziałów wiekowych, wyznaniowych, narodowościowych, ekonomicznych i społecznych.
  36. Działania na rzecz promocji samowystarczalności i budownictwa naturalnego, promocja idei i wiedzy dot. naturalnych metod bytowych oraz form osadniczych.

 


§ 5.

Poprzez swoje cele Fundacja zmierza do:

  1. Wspierania organizacji opieki nad seniorami, przewlekle chorymi, uchodźcami, osobami wykluczonymi społecznie i zagrożonymi takim wykluczeniem w ich domach i placówkach.
  2. Wspierania edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, a także do popularyzowania wiedzy.
  3. Wspierania działalności lokalnych kółek wolontariatu i organizacji samopomocowych i do tworzenia silnych społeczności lokalnych.
  4. Zwiększenia dostępności sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego, leków i środków ochrony osobistej, a także sprzętów ułatwiających funkcjonowanie osobom starszym, uchodźcom i innym osobom wykluczonym społecznie lub zagrożonym wykluczeniem społecznym.
  5. Wspierania dożywiania i do usprawnienia logistyki dystrybuowania posiłkami dla osób starszych, uchodźców, a także innych potrzebujących.
  6. Usprawnienia opieki nad osobami starszymi, uchodźcami, dziećmi i młodzieżą.
  7. Aktywizacji osób starszych, uchodźców, osób wykluczonych społecznie i zagrożonych wykluczeniem.
  8. Aktywizacji dzieci, młodzieży i dorosłych.
  9. Podnoszenia kwalifikacji i wiedzy w zakresie opieki nad osobami starszymi, uchodźcami, osobami wykluczonymi społecznie i zagrożonymi wykluczeniem, a także w zakresie edukacji pozalekcyjnej dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
  10. Zwiększenia kompetencji w zakresie opieki nad osobami starszymi i podniesienia kwalifikacji kadry działającej w opiece geriatrycznej (w kwestiach medycznych jak i psychologicznych)
  11. Zwiększenia umiejętności posługiwania się nowymi technologiami i korzystania z nowych mediów.
  12. Upowszechniania i wdrażania rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu w sieci.
  13. Zwiększenia udziału osób dorosłych, seniorów, dzieci i młodzieży w aktywnych formach spędzania czasu wolnego.
  14. Wzmocnienia samoorganizacji środowisk lokalnych.
  15. Zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
  16. Budowania silnych społeczności lokalnych.
  17. Budowanie silnych więzów rodzinnych.
  18. Wzmacniania trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku
    rodziny osób starszych oraz tworzenie silnych relacji lokalnych.
  19. Integrowania członków rodziny. Wsparcia w budowaniu trwałych więzi pomiędzy członkami rodzin i wzajemnego zaufania opartego na otwartym modelu komunikacji .
  20. Rozbudzania chęci poznania,
  21. Promocji metody budowania więzi poprzez ruch, sport, turystykę i rekreację.
  22. Zachęcania do aktywnego spędzania czasu zamiast siedzenia przed telewizorem i komputerem,
  23. Propagowania pozytywnego podejścia do świata, życia i samego siebie.
  24. Budowania pozytywnego wizerunku seniora, rodziny, uchodźcy, czy osób chorych i niepełnosprawnych.
  25. Wspieranie inicjatyw lokalnych zwiększających dostępność edukacji i kultury.
  26. Aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem, w tym młodzieży, osób starszych i uchodźców,
  27. Popularyzację sportu wśród wszystkich grup docelowych (dorosłych, seniorów, dzieci i młodzieży)

 

§ 6.

Fundacja realizuje swoje cele przez:

  1. Tworzenie bazy opiekunów i pielęgniarzy i pielęgniarek, transportu medycznego, placówek geriatrycznych i medycznych a także możliwość rezerwacji tych usług.
  2. Tworzenie bazy ośrodków opieki, centrów rehabilitacji, innych placówek medycznych w ramach opieki nad seniorem .
  3. Świadczenie opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi (opiekun osób starszych, opieka pielęgniarska).
  4. Tworzenie portalu informacyjnego z zakresu opieki nad osobami starszymi.
  5. Organizowanie kursów opiekunów osób starszych.
  6. Organizację szkoleń w zakresie opieki nad seniorem w domu i placówkach pomocy dla opiekunów, rodzin jak i personelu medycznego.
  7. Tworzenie webinarów i filmów instruktażowych z zakresu opieki nad osobami starszymi na platformie internetowej.
  8. Koordynowanie i logistykę dożywiania osób starszych, uchodźców, a także innych osób w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej.
  9. Koordynowanie i logistykę pomocy osobom potrzebującym tj. seniorzy, chorzy, uchodźcy, młodzież w ich domach lub placówkach.
  10. Pomoc materialną dla osób starszych, uchodźców, chorych i innych osób w trudnej sytuacji materialnej.
  11. Organizowanie lokalnych grup wsparcia i wolontariatu.
  12. Organizowanie kursów języka i kultury polskiej dla uchodźców oraz innych języków obcych w celu integracji mieszkańców z uchodźcami.
  13. Tworzenie, testowanie, wspieranie i udostępnianie nowych technologii służących poprawie funkcjonowania osób starszych w swoich domach.
  14. Organizowanie spotkań, webinarów a także materiałów informacyjnych dla poszczególnych grup docelowych (seniorzy, dorośli, dzieci, młodzież, uchodźcy)
  15. Działalność wydawniczą.
  16. Kampanie społeczne i medialne.
  17. Organizowanie kółek zainteresowań, spotkań i wyjazdów tematycznych dla poszczególnych grup docelowych(seniorzy, dorośli, dzieci, młodzież, uchodźcy).
  18. Organizowanie spotkań w zakresie doszkalania z technologii cyfrowych.
  19. Naukę bezpiecznego korzystania z Internetu i telefonu. Zmniejszanie strachu przed technologią.
  20. Stworzenie linii wsparcia telefonicznego dla seniora
  21. Organizacja Klubu Babci i Dziadka- wsparcie rodziców w opiece nad dziećmi.
  22. Organizację wyjazdów, szkoleń tematycznych, kółek wsparcia dla rodziców i dzieci ze szczególnym uwzględnieniem rodzin wielodzietnych, rodziców samotnie wychowujących dzieci.
  23. Organizację zajęć pozalekcyjnych, kulturalnych i artystycznych, a także sportowych dla wszystkich grup docelowych seniorów, dorosłych, młodzieży, dzieci, uchodźców.
  24. Organizację wyjazdów krajowych i zagranicznych integrujących rodziny i pokazujących różne kultury.
  25. Organizację kolonii i wycieczek dla seniorów, dzieci i młodzieży.
  26. Organizację cyklicznych spotkań integracyjnych dla różnych grup docelowych (seniorzy, dorośli, dzieci, młodzież, uchodźcy).
  27. Organizację zajęć pozalekcyjnych o różnej tematyce dla dorosłych, dzieci i młodzieży.
  28. Zakup sprzętu i materiałów niezbędnych do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych.
  29. Konsultacje z psychologiem,
  30. Badania przestrzeni publicznej w zakresie tematów związanych z rodziną, uchodźcami, seniorami.
  31. Działalność edukacyjną.
  32. Pomoc w zakresie wyrównywania szans, między innymi, poprzez zakup sprzętu
    elektronicznego, książek dla młodzieży, czy umożliwianie dostępności do zajęć z różnych względów niedostępnych dla rodzin z dziećmi..
  33. Zwiększenie dostępności do porad prawnych, niwelowanie barier infrastrukturalnych i architektonicznych
  34. Wspieranie inicjatyw lokalnych zwiększających dostępność edukacji i kultury dla społeczności lokalnej.

 

§ 7.

  1. Dla realizacji swoich celów statutowych Fundacja może prowadzić nieodpłatną i odpłatną działalność pożytku publicznego zgodnie z art. 7-10 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 nr 96 poz. 873 ze zm.).
  2. Działalność odpłatna dotyczy przedsięwzięć określonych w art. 6 ust. 1 pkt.: 1, 2, 3, 4.
  3. Działalność nieodpłatna dotyczy przedsięwzięć określonych w art. 6 ust. 1 pkt.: 5-34.
  4. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w kraju i za granicą, w rozmiarach służących realizacji celów statutowych w zakresie:
  5. Pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób w podeszłym wieku i osób
    niepełnosprawnych. PKD 88.10.Z.
  6. Działalność portali internetowych PKD 63.12.Z
  7. Obie ww. formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
  8. Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji zbieżną z jej celami.
  9. Fundacja cały dochód z działalności gospodarczej przeznacza na prowadzenie działalności statutowej.

 

MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI

§ 8.
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie 1.000 (jeden tysiąc) złotych oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działania.

 

§ 9.

Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:
1) darowizn, zapisów, spadków od osób fizycznych i prawnych, krajowych i zagranicznych;
2) dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej;
3) dochodów ze zbiórek i imprez publicznych, akcji charytatywnych;
4) odsetek bankowych do funduszy;
5) dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego nabytego przez Fundację w trakcie działalności;
6) otrzymanych dotacji, subwencji oraz grantów

 

§ 10.

  1. Dochody pochodzące z darowizn, spadków, zapisów, dotacji lub subwencji mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.
  2. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
  3. W przypadku powołania fundacji do dziedziczenia Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
  4. Środki pochodzące z darowizn, spadków, zapisów, dotacji lub subwencji mogą być użyte na realizację celów fundacji, chyba, że ofiarodawca oznaczy cel objęty zakresem działania Fundacji.
  5. Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.

 

§ 11.

  1. Władzami fundacji są:
    A) Zarząd Fundacji.
  2. Członkowie Zarządu Fundacji pracują społecznie bądź są zatrudnieni w Fundacji na podstawie powołania lub innego stosunku prawnego i mogą pobierać wynagrodzenie z tytułu udziału w pracach tego organu, jak również otrzymywać zwrot udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.
  3. Stosunek pracy z członkami Zarządu nawiązuje osoba wyznaczona przez Fundatora.
  4. Członkowie Zarządu nie mogą być osobami skazanymi prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
  5. Ta sama osoba może być wybrana do Zarządu na kolejne kadencje.
  6. Kadencja Członka Zarządu trwa trzy lata.

 

ZARZĄD FUNDACJI.

§ 12.

  1. Zarząd Fundacji składa się z 1 do 5 osób.
  2. Członek zarządu fundacji może być powołany na stanowisko na czas określony lub nieokreślony.
  3. Członkiem Zarządu Fundacji może być pełnoletnia osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
  4. Skład Zarządu, w tym Prezesa, powołuje Fundator.
  5. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
  6. Zarząd Fundacji w całości lub jej poszczególni członkowie mogą być odwołani przed upływem kadencji przez Fundatora.

 

§ 13.

  1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
  2. W przypadku, gdy Zarząd składa się z dwóch członków zarządu, każdy członek zarządu jest uprawniony do samodzielnego reprezentowania Fundacji. W przypadku gdy członków zarządu jest więcej niż dwóch, wymagana jest dwuosobowa reprezentacja.
  3. Do zadań Zarządu należy w szczególności:
    A. uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
    B. uchwalanie regulaminów,
    C. sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
    D. ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
    E. podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nieprzekazanych do kompetencji innych organów,
    F. ustanawianie nagród, wyróżnień, odznaczeń i innych form uhonorowania osób zasłużonych dla idei i celów Fundacji,
    G. przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji, grantów.
    H. występowanie z wnioskiem i wyrażanie zgody w sprawie zmian statutu Fundacji, połączenia z inną Fundacją oraz likwidacja Fundacji.
  4. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach w formie uchwał – zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu.
  5. O posiedzeniu muszą być powiadomieni wszyscy członkowie Zarządu.
  6. Zarząd może głosować za pośrednictwem poczty elektronicznej.
  7. Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
  8. Zarząd Fundacji zbiera się co najmniej dwa razy w roku.

 

ZMIANA STATUTU

§ 14.

  1. Zmian w statucie Fundacji dokonuje Zarząd Fundacji.
  2. Zmiany statutu mogą dotyczyć celów, dla realizacji których Fundacja została ustanowiona i określonych w akcie założycielskim.

 

POŁĄCZENIE Z INNĄ FUNDACJĄ.

§ 15.

  1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
  2. Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.

 

§ 16.
W sprawach połączenia z inną Fundacją decyzję podejmuje Zarząd Fundacji, bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

LIKWIDACJA FUNDACJI.
§ 17.

  1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
  2. Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje Zarząd Fundacji.

 

§ 18.
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd Fundacji, bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

  1. O likwidacji Fundacji Zarząd Fundacji zawiadamia właściwego ministra.

 

§ 19.
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą decyzji Zarządu Fundacji na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej fundacji o zbliżonych celach.